Obično su svi korisnici solarnih elektrana također zaštićeni. Trošak osiguranja je cca. 50EUR / godišnje ( u Sloveniji).
Naravno, nakon priključenja, dogode se i troškovi održavanja, koji nisu tako veliki, jer solarna elektrana ne treba ništa posebno. Svake dvije godine, obično se provodi preventivni pregled pričvršćenja solarnih ploča na krov i rad pretvarača.
U slučaju da se proizvodi previše električne energije, to znači da će isporučena struja biti veća od potrošene (kućanstvo ne pokriva sve potrebe), vlasnik solarne elektrane kupit će struju. Na kraju godine, vlasnik će platiti razliku između godine isporučene i potrošene električne energije po tržišnoj cijeni po jednoj tarifi (prosječna cijena visoke i niske tarife).
U slučaju primanja više energije od potrošene (količina proizvedene električne energije veća je od potrošnje kućanstva), taj se višak daje električnom dobavljaču (trgovcu).
Stvarna potrošnja se naplaćuje na kraju kalendarske godine na način da se uzme u obzir razlika između isporučene i ispuštene električne energije.
~ Instalacija i priključak za samoopskrbu prvenstveno je usmjeren na pokrivanje potreba kućanstava na struju na vlastitoj razini, a ne proizvodnja viška energije, što znači da se proizvedena električna energija prodaje.
Čišćenje solarnih modula nije potrebno. Čak i ako su malo prašnjavi, to ne utječe na utjecaj solarnih ploča. U slučaju većih izmeta, veće količine prašine ili druge prljavštine (u blizini kamenoloma, makadamskih cesta itd.), se povremeno čiste običnom krpom i vodom. Obratite posebnu pozornost na prljavštinu na ROBU modulu.
U slučaju snijega zimi, nije potrebno očistiti solarne module, jer zbog nagiba, snijeg će brzo skliznuti iz modula.